Minusta tuli vaihdevuosiaktivisti sattumalta, Facebook-postaukseni vuoksi. Syyskuussa 2018 Ylen verkossa julkaistiin tiedeuutinen, joka julisti otsikossaan: “Vaihdevuodet kerryttävät kilon rasvaa vuodessa ja löystyttävät naisen lihakset – lihaslegenda Kike Elomaakin joutuu taistelemaan läskiä vastaan”.
Jaoin jutun ja taivastelin, mihin kaikkeen estrogeeni oikein vaikuttaakaan. Postaukseni poiki satojen kommenttien keskusteluketjun, kun kaveriporukkani avautui omista vaihdevuosioireistaan. Nuoremmat janosivat tietoa meiltä vaihdevuosikonkareilta, sillä nyt oltiin tärkeän, naiseuteen liittyvän salatiedon äärellä. Kerroimme, että kyse on paljon suuremmasta terveyspulmasta kuin läskin kertyminen, kuumat aallot ja kuukautisten päättyminen. Vaihdevuosioireet voivat viedä jopa työkyvyn.
Tilanne Suomessa on erittäin epätasa-arvoinen: kaikilla vaihdevuosi-ikäisillä ei ole työterveyshuoltoa, eikä kaikilla ole varaa maksaa satoja euroja yksityislääkärikäynnistä. Puskaradioiden supinasta voi päätellä, että julkisen terveydenhuollon yleislääkäreillä ei ole tarpeeksi osaamista vaikkapa yksilöllisen hormonikorvaushoidon räätälöintiin, eikä gynekologille noin vain pääse.
Kunpa ylipäätään löytyisi se ensimmäinen terveydenhuollon asiantuntija, joka hoksaisi, että nyt taitaa olla kyse hormonien vähenemisestä ja vaihdevuosista! Turhat ja vääränlaiset tutkimukset ja erikoislääkärikonsultaatiot käyvät yhteiskunnallekin kalliiksi. Tämän vuoksi olen yhtenä vireille panijana kansalaisaloitteessa, joka tähtää vaihdevuosien osaamiskeskusten perustamiseen julkisen terveydenhuollon palveluna. Jos kerran on olemassa keinoja lisätä ihmisten hyvinvointia ja elämänlaatua, niiden keinojen pitäisi olla tasapuolisesti kaikkien saatavilla. Vaihdevuosi-ikäisten on saatava maksutonta asiantuntija-apua muualtakin kuin somen keskustelupalstoilta.
Kansalaisaloitteen allekirjoitusten keruulla on kiire. Jotta saisimme aloitteen eduskunnan käsittelyyn, tarvitsemme 50 000 nimeä 23. heinäkuuta mennessä. Olemme saaneet kerättyä runsaan kolmanneksen tarvittavasta nimimäärästä, joten nyt on tärkeää pyytää ystävät, työkaverit ja perheenjäsenet mukaan!
– Salla Paajanen –
Kätilöliitto tukee kansalaisaloitetta
Pidämme Kätilöliitossa kansalaisaloitetta vaihdevuosien osaamiskeskuksista tärkeänä. Avoimen keskustelukulttuurin herättäminen lisää ymmärrystä vaihdevuosien vaikutuksesta terveyteen ja siten kokonaisvaltaiseen hyvinvointiin. Vaihdevuosista löytyy luotettavaa, tutkittua tietoa; on tärkeää hyödyntää se viimeistään nyt käytäntöön. Terveellisten elintapojen noudattaminen voi auttaa lievittämään vaihdevuosioireita. Tämän lisäksi oikea-aikaisella tuella ja hoidolla saavutetaan merkittävää vaikutusta niin yksilö- kuin yhteiskunnallisella tasolla. On luotava toimiva hoitomalli, joka yhtenäistää hoitoa ja on kaikille tasa-arvoisesti saatavilla. Lisäksi hoidon tulee olla laadukasta.
Kätilöiden seksuaali- ja lisääntymisterveyden ja naistentautien hoitotyön asiantuntijuutta olisi mahdollista hyödyntää myös perusterveydenhuollossa ja vaihdevuosien osaamiskeskuksissa. Kätilö voisi juurikin olla se ammattilainen, joka tunnistaa vaihdevuosioireilun.
– Jaana Siekkinen –